HER DERDE DEVA: C VİTAMİNİ

4006 TUBİTAK Bilim Fuarı’nda kullanılabilecek bir araştırma projesi: HER DERDE DEVA: C VİTAMİNİ . İki ayrı deney düzeneğinden oluşan projenin detayları aşağıda yer almaktadır. İyi çalışmalar…

PROJE: HER DERDE DEVA: C VİTAMİNİ

C vitamini

 • PROJE TÜRÜ:

Araştırma

 • PROJE ÖZETİ:
 1. İyot ve nişasta ile mavi-mor renkli iyot çözeltisi hazırlanır. Portakal sularındaki c vitamini miktarı bu solusyon ile test edilir.
 2. C vitamini eklendiğinde kırmızı renkten şeffaf renge dönen tendürdiyot ayraç olarak kullanılarak meyvelerdeki C vitamini miktarı araştırıldı.
 • SORU:
 1. Taze ve kutulanmış portakal sularının içerdikleri C vitamini oranları nasıldır?
 2. C vitamini en çok hangi meyvede bulunur?
 • MALZEMELER:
 1. Taze sıkılmış portakal suyu
 2. Kutulanmış portakal suyu
 3. İyot
 4. Nişasta
 5. Meyve sıkacağı
 6. Deney tüpleri
 7. Damlalık
 8. Ocak
 9. Su
 10. Etiket
 11. Kalem
 12. Tentürdiyot
 13. Deney tüpleri
 14. Çeşitli meyveler
 • UYGULAMA:
 1. Nişasta ile su karıştırılıp 5 dakika kaynatılır, içine iyot eklenerek mavi- mor renkli iyot çözeltisi oluşturulur. Deney tüplerine konulan taze sıkılmış portakal suyu ve kutulanmış portakal suyuna 10’ ar damla iyot çözeltisinden eklenir. Renk değişimi gözlemlenir. Tüplerden daha koyu renkli görünen daha az C vitamini içerir demektir.
 2. Meyveleri suları sıkılarak etiketlenen deney tüplerine konur. Her tüpe damlalıkla tentürdiyot çözeltisi renk tamamen açılıncaya kadar damlatılır ve damla sayısı kaydedilir.
 • KONU HAKKINDA BİLGİ:
 1. C vitamini işlem görmeye ve beklemeye dayanıklı bir vitamin değildir. Bu yüzden taze sıkılmış meyve sularındaki C vitamini oranı kutulanmış olan meyve sularına göre çok daha yüksektir.
 2. C vitamini insan vücudunda üretilemeyen dışarıdan alınması gereken vitaminlerdendir. C vitamini vücutta depolanamaz. Besinlerle devamlı almamız gerekir. Çünkü C vitamininin bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi, kanserden koruması, yaraları iyileştirmesi, antioksidan olması gibi birçok faydası vardır. Her insan günde yaklaşık 70-75 miligram C vitamini almalıdır.

  Bazı meyvelerin 100 gramındaki  vitamin oranları aşağıda verilmiştir.

  MEYVELER Vitamin C (mg)
  Çilek 59
  Elma 4
  Karpuz 7
  Kivi 100
  Kiraz 10
  Limon 53
  Portakal 50
  Şeftali 7
 • PROJE SONUCU:
 1. Kutulanmış meyve suyunun bulunduğu tüp, taze sıkılmış meyve suyuna göre daha koyu renk gözükür. Çünkü C vitamini miktarı daha düşüktür.
 2. Portakalın suyunu sıktığımızda 15 damlada tentürdiyodun rengi açılırken, kivide damla sayısı 30’ a çıkmıştır. Elmaya 5 damla, limona 18 damla, şeftaliye ise 8 damla damlatmamız yeterli olmuştur.

Bizlere destek olmak için sayfamızın en alt kısmına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Güncel bilgiler için facebook ve instagram üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere…


Cevap Yaz