Mikroskobik Canlılar

CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI

Doğada milyonlarca canlı vardır. Bunların her birini incelemek çok zordur. Bu yüzden canlıları benzerlik ve özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Böylece milyonlarca olan canlıları inceleme kolaylığı sağlanmıştır. Canlıları benzer ve farklı özelliklerine göre dört ana gruba ayırırız. (Mikroskobik canlılar, Bitkiler, Hayvanlar, Mantarlar) Bunlarda kendi içlerinde gruplara ayrılır. Buna göre canlılar:

1.Mikroskobik Canlılar

2.Mantarlar

  • Şapkalı mantarlar
  • Küf mantarı
  • Maya mantarı
  • Hastalık yapıcı mantarlar

3. Bitkiler

  • Çiçekli Bitkiler
  • Çiçeksiz Bitkiler

4. Hayvanlar

  • Omurgalı Hayvanlar
  • Omurgasız Hayvanlar

1.Mikroskobik Canlılar

Gözle görülemeyecek kadar küçük olup ancak mikroskop yardımıyla görülebilen canlılara mikroskobik canlılar denir. Mikroskobik canlılar her yerdedir. İçtiğimiz suda, yiyeceklerde, soluduğumuz havada, toprakta, vücudumuzda.

Bakteri, amip, öglena, paramesyum mikroskobik canlılara örnektir. En çok bilineni bakteridir. Bakterilerin yararları olduğu gibi zararları da vardır.

Yararlı bakteriler:

Sütten yoğurt, peynir; üzümden sirke yapılması, turşunun mayalanmasını sağlar. Ayrıştırıcılar grubunda bulunan bakteriler bitki ve hayvan ölülerini parçalayarak toprağı mineral bakımından zenginleştirirken dünyanın ölü atıklarıyla dolmasını engeller.

Zararlı bakteriler:

mikroskobik canlılar

Besinlerin bozulmasını sağlar,  Veba, verem, zatürre, kolera, tifo gibi hastalıklara neden olur.

Yiyeceklerin bozulmasını önlemek için buzdolabı veya derin dondurucuda muhafaza edilir. Konserve, salça yaparken kaynatmamız bozulmasını engellemek içindir. Bazı besinler havası alınış paketlerde saklanarak besinlerinin bozulmasını engeller. Ayrıca süt gibi besinler UHT ( Ultra Yüksek Isı) işlemi ile uzun süre ambalajında korumada kalabilir.

Bizlere destek olmak için sayfamızın en alt kısmına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Güncel bilgiler için facebook ve instagram üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere…


Bir Yanıt

  1. Burak Ekim 31, 2018

Cevap Yaz