Canlıların Sınıflandırılması Etkinlik/Çalışma Kağıdı

Canlıların Sınıflandırılması Etkinlik/Çalışma Kağıdı

5.Sınıf Canlıları Tanıyalım Ünitesi Canlıların Sınıflandırılması için hem etkinlik (pano hazırlama) hem de çalışma kağıdı olarak kullanılabilecek dosyayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

>>  Canlıların Sınıflandırılması Etkinlik/Çalışma Kağıdı (8458 indirme)

İndirme Önizlemesi:

Nasıl Kullanırım?

Bu çalışma kağıdında bulunan canlıların çıktısını alabilirsiniz. Kareler etrafından keserek canlılar kartını elde edebilir ve öğrencilerden kartın arkasına canlının ait olduğu grubu ve özelliklerini yazmasını isteyebilirsiniz.

Diğer bir kullanım şekli de sınıf panosu hazırlamak olabilir. Öğrencilerle birlikte panoya “Canlılar” kavram haritasını yapabilirsiniz. 4 canlı grubu (hayvanlar, bitkiler, mantarlar, mikroskobik canlılar) ile hazırladığınız kavram haritası panosunun üzerinde  kartları öğrencilerden yapıştırmalarını isteyebilirsiniz. Yapıştırma için çift taraflı bant yada patafix kullanabilirsiniz. Öğrenciler kartları yapıştırırken canlının bulunduğu grubun bir özelliğini söyleyebilirler.

Hedeflenen Kazanımlar:

F.5.2.1.1. Mikroskop yardımı ile mikroskobik canlıların varlığını gözlemler.

F.5.2.1.2. Canlılara örnekler vererek benzerlik ve farklılıklarına göre sınıflandırır.

Canlıların benzerlik ve farklılıkları, mikroskobik canlılar, mantarlar, bitkiler, hayvanlar, mikroskop, hijyen, güvenlik tedbirleri

a. Canlılar; bitkiler, hayvanlar, mantarlar ve mikroskobik canlılar olarak sınıflandırılır.

b. Canlıların sınıflandırılmasında sistematik terimlerin (alem, cins, tür vb.) kullanımından kaçınılır.

c. Mikroskobik canlılar (bakteriler, amip, öglena ve paramesyum) ve şapkalı mantarlara örnekler verilir, ancak yapısal ayrıntısına girilmez.

a. Mikroskobun parçalarına değinilmez. b. Mikroskobik canlıları gözlemlerken güvenlik ve hijyenle ilgili gerekli tedbirler alınır.

ç. Zehirli mantarların yenilmemesi konusunda uyarı yapılır.ç. Zehirli mantarların yenilmemesi konusunda uyarı yapılır.

Bizlere destek olmak için sayfamızın en alt kısmına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Güncel bilgiler için facebook ve instagram üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere…


 

Cevap Yaz