Katı Basıncı

Bir önceki konumuzda kütle ve ağırlık konusuna değinmiştik. Şimdi ise katı basıncı konusuna göz atalım. Öncelikle basıncın ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Basınç Nedir?

Cisimler ağırlıklarından dolayı bulunduğu zemine basınç uygular. Ağırlık bir kuvvettir ve basınç kuvvetin etkisiyle oluşur. Basıncın oluşabilmesi için uygulanan kuvvetin zemine dik olması gerekir. Yani basınç, birim yüzeye uygulanan dik kuvvettir.

 • Basınç “P” harfi ile gösterilir.
 • Birimi Paskal’dır. (Pa ile gösterilir)
 • Formülü:

basinc-formulu

Kuvvetin birimi Newton(N), yüzey alanı birimi molarak alınırsa basıncın birimi N/m2 olur. Bu birime de Paskal(Pa) denir.

caution-small

Katı, sıvı ve gazların ağırlığı vardır ve ağırlıklarından dolayı bulunduğu yüzeye kuvvet uygular. Bulunduğu yüzeye dik uygulanan kuvvetten ötürü basınç oluşur.

kuvvetin-basinca-etkisi

Yukarıdaki şekillerde basıncın büyüklüklerini sıralarsak aşağıdaki gibi olur:

basinc-siralamasi

 • 2 numaralı şekilde uygulanan kuvvet yüzeye dik bir kuvvettir ve basınca etkisi vardır.
 • 3 numaralı şekilde uygulanan kuvvet yüzeye diktir ancak ters yönde olduğundan en küçük basınca neden olur.
 • 4 numaralı şekildeki kuvvetin basınca hiçbir etkisi yoktur. Çünkü kuvvetin yüzeye dik olması gerekir. Uygulanan kuvvet yüzeye paraleldir.

Katı Basıncı

Katılar ağırlıklarından dolayı bulunduğu yüzeye kuvvet uygularlar.

Katı basıncının formülü:

kati-basinci-formul

 • Basınç ile ağırlık doğru orantılıdır. Yani yüzeye uygulanan kuvvet arttıkça basınç artar.
  basinc-agirlik-iliskisiYandaki şekilde iki numaralı şeklin ağırlığı (2G), bir numaralı şeklin ağırlığından (G) daha fazladır.  Her iki şeklin yüzey alanı aynı olduğundan ve  P=G/S  formülünden iki numaradaki basınç bir numaralı basınçtan daha fazladır.

basinc-iliskisi

 • Basınç ile yüzey alanı ters orantılıdır. Yani yüzey alanı küçüldükçe basınç artar.

basinc-yuzey-alani-iliskisiYandaki şekilde iki numaralı şeklin yüzey alanı bir numaralı şeklin yüzey alanından daha küçüktür. her iki şeklin ağırlıkları eşit olduğundan ve  P=G/S formülünden iki numaradaki basınç bir numaralı basınçtan daha fazladır.

basinc-iliskisi

caution-smallBazı durumlarda yüzey alanı artırılarak basıncın etkisi azaltılmaya çalışılmıştır. İş makinelerinin paletli olması, kamyon tekerleklerinin fazla olması ördeklerin ayaklarının perdeli olması, fil, deve gibi hayvanların ayak tabanlarının ve kar ayakkabılarının geniş olması basıncı küçültebilmek içindir.

katı basıncı örnek

 

caution-smallKatılar uygulanan kuvvetin yönünü ve şiddetini değiştirmeden iletirken basıncı aynen iletmez.

katilar-kuvveti-aynen-iletir

Bu konunun çalışma kağıdına buradan erişebilirsiniz.

Böylelikle Katı Basıncı konusunu tamamladık. Umuyoruz ki bu konuyu yararlı bulmuşsunuzdur. Güncel konular için facebook google+ ve twitter üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

warningBizlere destek olmak için sayfanın en altına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Tekrar görüşmek üzere.

 

<< Önceki Konu Sonraki Konu >>

2 Yorum

 1. Duru Aralık 17, 2017
 2. Duru Aralık 17, 2017

Cevap Yaz