Sürtünme Kuvveti

Bir önceki konumuzda kuvvet nasıl ölçülür konusuna değinmiştik. Şimdi ise Sürtünme Kuvveti konusuna bir göz atalım.

Sürtünme Kuvveti

Birbiri ile temas halinde olan yüzeyler arasında cisimlerin hareketini zorlaştıran veya hareketini engelleyen etkiye sürtünme kuvveti denir.

Sürtünme kuvveti cismin hareketine zıt yöndedir. Cismin ağırlığı arttıkça sürtünme kuvveti artar.

surtunme-kuvveti

Pürüzlü, girintili- çıkıntılı yüzeylerde sürtünme kuvveti fazladır. Pürüzsüz (kaygan) yüzeylerde sürtünme kuvveti azdır.

puruzlu-puruzsuz-yuzey

caution-small Pürüzlü yüzeylerde cismi hareket ettirebilmek için uygulanacak kuvvet artar. Böylece dinamometrede okunacak değer artar.

 

Sürtünmenin olumlu ve olumsuz yönleri vardır.

Olumlu Yönleri

Yazı yazabilmemiz, yürüyebilmemiz, frene basınca arabanın durması, paraşütçülerin yere yavaşça inmesi sürtünmenin olumlu yönleridir.

sürtünme kuvveti, sürtünme kuvvetinin olumlu yönleri

Olumsuz Yönleri

Hareketi zorlaştırması, elbiselerimizin aşınarak eskimesi, hareketli makine parçalarının aşınması, kapı- pencerenin gıcırdaması sürtünmenin olumsuz yönleridir.

caution-smallSürtünme kuvvetini azaltıp artırabiliriz. Makinenin hareketli parçalarının yağlanması, sürtünme kuvvetini azaltmaya yönelikken; kışın araba lastiğine zincir takılması, iş makineleri tekerliğinin büyük ve girintili- çıkıntılı olması sürtünmeyi artırmaya yöneliktir.

Sıvı Ortamında Sürtünme Kuvveti

Su ile su içerisinde bulunan cisimler temas halindedir. Su, içerisinde bulunan cisimlere zıt yönde zorlaştırıcı kuvvet uygulanır. Bu kuvvete su direnci veya su sürtünmesi denir.

Su direnci cismin hareketini zorlaştırır ve cismin hareket yönüne zıt yöndedir. Su direncini azaltabilmek için temas yüzeyinin azaltılması gerekir.

 

Örneğin:

  • Gemilerin “v” şeklinde olması
  • Sürat teknelerinin hızlı gidebilmesi için sivri uçlu olması
  • Yüzücülerin yarışa ellerini birleştirerek suya atlaması su direncini azaltmak içindir.

su-direncini-azaltmak

Hava Ortamında Sürtünme Kuvveti

Hava ile hava içerisinde bulunan cisimler temas halindedir. Hava, içerisinde bulunan cisimlere zıt yönde zorlaştırıcı kuvvet uygular. Bu kuvvete hava direnci veya hava sürtünmesi denir. Hava direnci cismin hareketini zorlaştırır ve cismin hareket yönüne zıt yöndedir. Hava direncini artırabilmek için cismin hava ile etkileşen yüzey alanını artırmamız gerekir.

Örneğin:

Paraşütün yüzey alanı geniştir ve paraşüte etki eden hava direnci fazladır. Böylece paraşütçü güvenli bir şekilde yere inebilir.

Hava direncini azaltabilmek için cismin hava ile etkileşen yüzey alanının küçültülmesi gerekir.

Örneğin:

  • Göçmen kuşların “v” şeklinde uçmaları
  • Jet uçaklarının ve yarış arabalarının şekli
  • Bisiklet yarışçılarının başlarını öne doğru eğmesi hava direncini azaltabilmek içindir.

hava-direncini-azaltmak

caution-smallSu direnci hava direncinden daha fazladır. Aynı özellikteki iki metal parayı biri su dolu diğerini de boş bir şişeye aynı anda attığımızda boş şişedeki metal para şişenin dibine daha kısa sürede ulaşır.

 

Böylelikle Sürtünme Kuvveti konusunu tamamladık. Umuyoruz ki bu konuyu yararlı bulmuşsunuzdur. Güncel konular için facebook google+ ve twitter üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

warning

Bizlere destek olmak için sayfanın en altına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Tekrar görüşmek üzere.

 

Cevap Yaz