İKLİM ve HAVA OLAYLARI

Bir önceki konumuzda mevsimlerin nasıl oluştuğunu incelemiştik. Şimdi ise iklim ve hava olayları kavramlarının neler olduğunu öğrenip arasındaki farkı inceleyeceğiz. Bu konuyla ilgili çalışma kağıdını buradan ulaşabilirsiniz.

HAVA OLAYLARI

Ä°lgili resimYağmur, kar, dolu, çiy, kırağı gibi olaylar hava olaylarına örnektir. Hava olayları dar bir bölgede, kısa süreli, tahmini ve değişkendir.

Örneğin; Yarın hava yağışlı.

Hava olaylarını sıcaklık, nem ve basınç gibi faktörler etkilemektedir.

NEM:

Havadaki su buharıdır. Yaz aylarında deniz ve göl kenarlarında nem oranı fazladır. Buharlaşma ve terleme nem oranını artırır.

BASINÇ:

Havadaki gaz taneciklerinin birbirine çarpması sonucu ile oluşur. Basınç sıcaklık ile ters orantılıdır. Sıcaklık arttığında gaz tanecikleri arasındaki mesafe artar ve birbirine çarpma ihtimali azalacağından basınç düşer ve alçak basınç oluşur. Sıcaklık azaldığında gaz tanecikleri arasındaki mesafe azalır, taneciklerin birbirine çarpma ihtimali artar ve basınç artar- yüksek basınç oluşur.

RÜZGAR:

Yüksek basınç alanındaki havanın alçak basınç alanına akması ile oluşur.

iklim ve hava olayları

  1. YAĞMUR: Havadaki su buharının 0 derecenin üstünde yoğunlaşıp su damlacıkları şeklinde yere düşmesidir.
  2. KAR: Havadaki su buharının 0 derecenin altında yoğunlaşıp buz kristalleri şeklinde yere düşmesidir.
  3. DOLU: Su damlacıklarının 0 derecenin altında aniden donarak buz parçacıkları şeklinde yere düşmesidir.
  4. SİS: Havadaki su buharının yeryüzüne yakın yerlerde yoğuşmasıdır.
  5. ÇİY: Havadaki su buharının 0 derecenin üzerinde soğuk yüzeylere değip küçük su damlacıkları şeklinde yoğuşmasıdır.
  6. KIRAĞI: Havadaki su buharının 0 derecenin altında soğuk yüzeylere değip orada küçük buz kristalleri şeklinde yoğuşmasıdır.

İKLİM

 

İklimi inceleyen bilim dalına klimatoloji denir. İklim geniş alanı kapsayan uzun süreli ve yıllar boyunca değişmeyen sonuçlardır. Hava olaylarına göre iklim kesindir.

Örneğim; karasal iklimde yazlar sıcak ve kurak; kışlar ise soğuk geçer.

Küresel İklim Değişikliği

İklimlerin yapısında küresel çapta meydana gelen değişikliğe “küresel iklim değişikliği” denir.

küresel ısınma clipart ile ilgili görsel sonucu

Fosil yakıtların kullanımının artması, ormanlık alanlarının azalması sonucu atmosferde karbondioksit gazları birikir, sera etkisi kuvvetlenir. Buna bağlı olarak Dünya’nın yüzey sıcaklığının artar ve küresel ısınma gerçekleşir.

 

Böylelikle İklim ve Hava Olayları konusunu tamamladık. Umuyoruz ki bu konuyu yararlı bulmuşsunuzdur. Güncel konular için facebook google+ ve twitter üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bizlere destek olmak için sayfanın en altına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Tekrar görüşmek üzere.

Cevap Yaz