Işık-Yansıma ve Soğrulma

Bu yazımızda Aynalarda Yansıma ve Soğrulma ünitesi, Işığın Yansıma ve Soğrulma’ sı konularına değineceğiz.

IŞIK

Bir kaynaktan çıkan ışık ışınları doğrusal yönde yayılır. Işık boşlukta yayılabilir.

Işık ışınları maddeyle karşılaştığında maddeler tarafında ya soğurulabilir ya da yansıtıabilir.

Koyu renkli cisimler ışığı soğururken; açık renkli cisimler ışığı yansıtır. Işığı soğuran cisimler sıcaklık artışına neden olur. Çünkü ışık bir enerji çeşididir ve ışığı soğuran cisimler ısınır.

Örneğin; özdeş termometrelerden biri beyaz renkli kumaşa diğeri de siyah renkli kumaşa sarılıp bahçede yirmi dakika bekletildiğinde siyah renkli kumaşa sarılmış termometredeki sıcaklık değeri daha fazla olur.

Pürüzsüz yüzeyler ışığı yansıtırken, pürüzlü yüzeyler ışığı soğurur.

Işığın soğurulması ile maddelerde bazı değişimler meydana gelebilir. Örneğin:

 • Uzun süre güneşin altında kalan yiyecekler bozulur
 • Kıyafetlerin rengini solar
 • İlaçlar bozulabilir
 • Bitkilerin fotosentez yapması güneş ışığını soğurması ile gerçekleşir
 • Radyometre ışık enerjisini hareket enerjisine dönüştürür.
 • Konutların ısınması
 • Güneş pilleri, güneş ocakları
 • Seracılık
 • Sıcak su temini
 • Elektrik üretimi

RENKLER

Cisimlerin farklı renkte görebilmemiz, ışığın soğurulma ve yansıtılma özelliği ile ilgilidir. Güneş ışığı beyaz renklidir. Güneş ışığı su birikintisinden ya da prizmadan geçerse kendini oluşturan gök kuşağı renklerine ayrılır. Bu renkler 6 tanedir. Bunlar; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mordur. Kısaca KuTu SaYaMaM diye kodlayabiliriz. Her büyük harf sırasıyla renkleri oluşturmaktadır.

Yansıma ve Soğrulma

Beyaz renk aynı zamanda ana renklerimiz olan kırımızı, yeşil ve mavi renklerin karışımıyla da elde edilir.

CİSİMLERİN RENKLİ GÖRÜLMESİ

 

Cisimlerin renkleri ışığın yansıması ve soğurulmasıyla oluşur. Cisimle gelen ışık aynı renkteyse cisim tarafından yansıtılır, cisimle gelen ışık farklı renkteyse cisim tarafından soğurulur. Cisimlerin hangi renkte göründüklerini bulabilmemiz için cisim rengini güvenlik görevlisi, ışığın rengini de ziyaretçi olarak düşünebiliriz. Güvenlikçi ile ziyaretçinin renkleri aynı ya da içinde olan bir renkse ziyaretçi ayrı tutulacak ve cisim o renkte görülecektir.

 

Yeşil kitaba yeşil ışık altında baktığımızda kitabı yeşil görürüz. Aynı renkte olduklarından ışığı yansıtacaklardır.

 

 

Mavi kitaba mavi ışık altında baktığımızda kitabı mavi görürüz. Aynı renkte olduklarından ışığı yansıtacaktır.

 

 

 

Kitabımız sarı, gelen ışığımız kırmızıdır. Sarı renk kırmızı+ yeşil rengin karışımından oluşur. Yani elimizde iki tane güvenlik görevlisi var. Güvenlik görevlisi aynı renkte olanları ayıracağından ve gelen ışıkta kırmızı olduğundan kitap kırmızı renkte görülür.

 

 

Kitabımız yeşil, gelen ışığımız ise turkazdır. Trukuaz rengi yeşil ve mavi rengin karışımından oluşur. Güvenlik görevlimiz yeşil olduğundan yeşil renkli misafiri ayıracaktır ve kitap yeşil renkte gözükür.

 

 

Kitabımız yeşil, gelen ışığımız ise mordur. Mor mavi ve kırmızı rengin karışımından oluşur. Güvenlik görevlimiz yeşil olduğundan yeşil renkli misafirleri ayıracaktır. Ancak gelen ışıkta yeşil renk olmadığından kitabı siyah görürüz.

 

 

 

Böylelikle Yansıma ve Soğrulma konusunu tamamladık. Umuyoruz ki bu konuyu yararlı bulmuşsunuzdur. Güncel konular için facebook google+ ve twitter üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bizlere destek olmak için sayfamızın en alt kısmına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Güncel bilgiler için facebook ve instagram üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere…


Bir Yanıt

 1. Elif Temmuz 16, 2018

Cevap Yaz