YAPRAK KROMOTOGRAFİSİ

4006 TUBİTAK Bilim Fuarı’nda kullanılabilecek bir araştırma projesi: YAPRAK KROMOTOGRAFİSİ. Sonbaharda yaprakların neden renk değiştirdiği sorusundan yola çıkarak hazırladığımız projenin detayları aşağıdadır. İyi çalışmalar…

PROJE:  YAPRAK KROMOTOGRAFİSİ

yaprak

  • PROJE TÜRÜ:

Araştırma

  • PROJE ÖZETİ:

Yaprakların yalnızca yeşil olmadığını, sarı turuncu gibi renkleri de içerdiklerini göstermek için  bir deney düzeneği tasarlandı.

  • SORU:

Neden Farkli Renkte Yapraklar Var?

  • MALZEMELER:

İzopropil alkol

Beher

Filtre Kağıdı

Makas

Çeşitli yapraklar

  • UYGULAMA:

Farklı renkte yapraklar toplandı. Her bir yaprak ayrı bir behere küçük parçalar halinde kesilerek konuldu. Beherlerin içine izopropil alkol eklendi. Beherlerin içine filtre kağıdı konularak 8 saat beklendi. Bekleme süresi sonunda filtre kağıtlarında yeşil, sarı, turuncu gibi renkler oluştuğu gözlemlendi.

  • KONU HAKKINDA BİLGİ:

Bitkilerin yaprakları farklı renkte pigmentler içerir. Yapraklar en fazla klorofil pigmenti içerdikleri için yeşil renkte gözükürler. Ancak diğer renklere de sahiptirler, sonbaharda yaprakların sararması gibi. Sonbaharda ve kış aylarında yeterli ışık ve su olmadığı için klorofil seviyesi azalır, diğer renk pigmentleri ortaya çıkar. Yapraklara sarı rengi veren ksantofil, turuncu rengi veren karotin ve kırmızı rengi veren antosiyanindir. Yapraklardaki gizli turuncu ve sarı rengi görmek için kullanılan  kromotografi tekniğinde en az çözünen maddeler ilk olarak  filtre kağıdı sütununa düşerken en çok çözünen kağıtta en uzağa gider.

  • ÖNERİ:

Atatürk Çiçeği gibi kırmızı renkte yapraklar deneye ilave edilerek filtre kağıdında kırmızı renkleri de gözlemleme çalışmaları yapılabilir.

 

Bizlere destek olmak için sayfamızın en alt kısmına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Güncel bilgiler için facebook ve instagram üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere…


Cevap Yaz