Besin Zinciri ve Enerji Akışı

Bu ünitemizde  Canlılar ve Enerji İlişkilerini inceleyeceğiz. Şimdi Besin Zinciri ve Enerji Akışı konusuna bir göz atalım.

Besin Zinciri ve Enerji Akışı

Canlılar yaşamlarını sürdürebilmeleri için enerjiye ihtiyaçları vardır. Canlılar bu enerjiyi besinlerden elde ederler. Bu besinleri kimi canlılar dışardan hazır olarak elde ederlerken bazıları ise besinleri kendileri yaparlar.

Beslenme şekillerine göre canlılar üretici ve tüketici olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Üretici canlılar: Güneş ışığı altında su ve karbondioksiti kullanarak besin ve oksijen üretebilen canlılardır.

Siyano bakteriler, öglena, mavi-yeşil algler ve yeşil bitkiler üretici canlılardır.

Tüketici canlılar: Kendi besinlerini yapamayıp dışarıdan hazır beslenen canlılardır. Otçullar, etçiller, hepçiller, ayrıştırıcılar tüketici canlılara örnektir.

Tüketici canlılar:

  • Bitkileri doğrudan besin olarak tüketebilen canlılar 1.Dereceden tüketiciler
  • 1. dereceden tüketicilerle beslenen canlılar 2.Dereceden tüketiciler
  • 2. dereceden tüketicilerle beslenen canlılar 3.Dereceden tüketiciler

denir.

 Otçullar(otobur): bitkileri ve bitkilerin ürettiği besinleri tüketen canlılardır. Otçullar aynı zamanda 1.dereceden tüketicilerdir.

İnek, zebra, çekirge otçul canlılara örnektir.

Etçiller (etobur): otçul hayvanları besin olarak kullanan canlılardır.

Kurbağa, kedi, köpek etçil canlılara örnektir.

Hepçiller (hem otçul hem etçil canlılar): hem bitkilerle hem de bitkilerle beslenen canlılarla beslenebilen canlılardır.

Tavuk, ayı, insan hepçil canlılara örnektir.

Ayrıştırıcılar (çürükçüller): ölü organizmalar ile bitki ve hayvan kalıntılarını parçalayarak beslenebilen canlılardır. Canlı ve canlı kalıntılarının bulunduğu her yerdedirler. Hayvan ve bitki kalıntılarını parçalarken oluşan minerallerin toprağa geçmesini sağlarlar.

Besin Zinciri ve Enerji Akışı

BESİN ZİNCİRİ ve ENERJİ AKIŞI

Bir canlı başka bir canlıyı besin olarak kullanırken o canlı da başka bir canlı için besin kaynağı olur. Doğadaki bu şekildeki zincir bağına besin zinciri denir. Besin zincirinin ilk basamağını üreticiler oluşturur. İkinci başmağında ise bitki ile beslenen canlı, üçüncü basamağında ise ikinci basamakla beslenen canlı bulunur. Ayrıştırıcılar ise her basamakta bulunur.

Canlılar elde ettikleri enerjinin bir kısmını kendileri için depolarken bir kısmını ise kullanır. Bunun için üreticilerden tüketicilere doğru aktarılan enerji miktarı azalır. Her basamakta yüzde 10’luk bir enerji kaybı olur.

 

Besin zinciri veya besin piramidinde üreticilerden tüketiciye doğru gidildikçe:

  • Kullanılabilir enerji miktarı azalır.
  • Birey sayısı azalır.
  • Biyokütle (bir grup çalının oluşturduğu toplam kütle) azalır.
  • Vücut büyüklüğü artar.
  • Vücutta biriken zehirli madde miktarı artar

 

 

Böylelikle Besin Zinciri ve Enerji Akışı konusunu tamamladık. Umuyoruz ki bu konuyu yararlı bulmuşsunuzdur. Güncel konular için facebook google+ ve twitter üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bizlere destek olmak için sayfanın en altına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Tekrar görüşmek üzere.

2 Yorum

  1. ERKAN BAKIR Şubat 20, 2018
  2. BaranKrky Nisan 11, 2018

Cevap Yaz