Sindirim Sistemi Organları Atleti

Sindirim Sistemi Organları Atleti

5. Sınıf Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim ünitesinde yer alan Sindirim Sistemi  konusunu pekiştirip daha kolay ve eğlenceli öğrenilmesini sağlayacak çok güzel bir etkinlikte sıra: Sindirim Sistemi Organları Atleti

Etkinlikte kullanılacak malzemeler:

  1. Beyaz atlet
  2. Kurşun kalem
  3. Keçeli Kalem

sindirim sistemi organları atleti

Hedeflenen Kazanımlar:

1.2.       Besinlerin sindirimi ile ilgili olarak öğrenciler;

1.2.1.       Sindirimde görevli yapı ve organların yerini model üzerinde sırasıyla gösterir.

 

Sindirim sistemi organlarının model üzerinde gösterimi kazanımı için çok uygun ve eğlenceli bir etkinlik. Etkinlik ayrıca atletin arkasına boşaltım sistemi organları çizilerek devam da ettirilebilir. Eğer atletin arka kısmını boşaltım sistemi organları etkinliği için kullanacaksanız atletin içine bir kitap koymanızı tavsiye ederim. Çünkü keçeli kalem ile yapılan boyamalar atletin arka kısmına geçebiliyor.

Biz etkinliğe sindirim sistemi organlarını kurşun kalem ile çizerek başladık. Burada kurşun kalem kullanmak önemli çünkü öğrenciler çizim sırasında yanlışlık yapabiliyorlar. Kurşun kalem silinebilir olduğu için bu durumun önüne geçilebiliyor.

sindirim-sistemi-etkinlik2

Etkinliğe başlamadan önce sindirim sistemi organlarını akıllı tahta ile gösterebilirsiniz. Özellikle bu çizim sırasında öğrencilere büyük kolaylık sağlıyor, gereksiz soru ve kargaşayı önlüyor.

Çizime yemek borusu ile başlamak ve sırayla diğer organları çizmek en iyi seçeneklerden biri. Çizim sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de mideden sonra gelen organ olan ince bağırsak. Öğrenciler mideden çıktıktan sonra direk kalın bağırsağa geçiş  yapabiliyorlar. Bunun uyarısını en baştan verebilirsiniz.

sindirim-sistemi-etkinlik1

Biz etkinliği yaparken her organ için ayrı bir renk kullanmaya ve atlet giyildiği zaman çizilen organın vücut üzerinde mümkün olduğunca doğru yere gelmesine dikkat ettik. Etkinlik sonunda da bütün öğrenciler sırayla tahtaya çıktı, yaptığı etkinliği ve sindirim sistemi organlarını tanıttı.

Fen ve Teknoloji öğretmenleri arasında  çok sevilen ve kullanılan bu etkinliğin bizim gözümüzden resimleri bu şekilde 🙂

Herkese iyi çalışmalar…

 

 

 

 

 

 

 

Bu etkinliğin çalışma kağıdına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu etkinliğin konu anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.

warningBizlere destek olmak için sayfanın en altına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Tekrar görüşmek üzere.

Cevap Yaz