Vitamin Kartları-Anahtarlığı

Vitamin Kartları-Anahtarlığı

5. Sınıf Besinler ve Özellikleri konusunda yer alan Vitaminler konusunu pekiştirip daha kolay ve eğlenceli öğrenilmesini sağlayacak çok güzel bir etkinlikte sıra: Vitamin Kartları- Anahtarlığı

Önce gerekli malzemelere bir göz atalım:

  1. Mukavva (toplam 12 kart için yarım tabaka mukavva yeterli olmaktadır. Mukavva istenilen renkte olabilir. Ancak koyu renkler üzerinde yazılan yazılar pek belli olmadığı için açık renklerin tercih edilmesi daha kullanışlı olacaktır.)
  2. Cetvel
  3. Makas ya da maket bıçağı
  4. Anahtarlık ( Burada anahtarlık yerine ip de kullanılabilir.)

Aşağıda etkinliğin yapım aşamasından ve sonunda oluşturulan üründen örnek fotoğraflar görülmektedir.

vitamin kartı yapımı1

Biz etkinliği 2 ve 3’lü gruplar halinde yaptık. Özellikle kesim ve ölçü alıp çizim aşamalarında bu küçük gruplar birbirlerine oldukça yardımcı oldular. Ayrıca herkes grup arkadaşının anahtarlığının yapımına yardım ettiği için sınıf içi işbirliği de desteklendi.

vitamin-karti-olcu

 

 

Burada yaptığıvitamin kartı yapımı2mız vitamin kartları için örnek bir ölçü şablonu verilmiştir. Tercihe göre daha küçük veya büyük yapılabilir.

 

 

 

İlk olarak şablon  için bir vitamin kartı ölçüye göre kesilir ve bu şablon  olarak kullanılarak diğerleri çizilir. bütün kartlar kesildikten sonra (toplamda 12 adet kart yapılması lazım) kartlardan biri alınır ve önüne “A vitamini-görevleri” yazılır. Kartın arkası çevrilir, A vitaminin görevleri buraya yazılır. Diğer bir karta bu sefer “A vitamini-bulunduğu besinler” yazılır. Arkası çevrilen karta A vitaminin en çok bulunduğu besinler yazılır. Bu 6 vitamin için yapıldığında toplamda 12 adet kart elde edilir.( her  vitamin için 2 kart)

 

 

Kartlar tamamlandıktan sonra köşelerinden delik açılır ve anahtarlık ya da ip içlerinden geçirilir. Böylece anahtarlıklar tamamlanmış olur.

Vitamin kartları-anahtarlığı vitaminler konusunun sürekli tekrar edilmesini sağlayacaktır. Bu etkinlik oyun haline de getirilebilir. Karşılıklı 2 öğrenciden oluşan gruplarda öğrencilerden biri rastgele bir kart seçer ve gelen vitaminin görevini ya da en çok hangi besinde bulunduğu söyler. Yanlış söylerse yanar, sıra karşıdaki arkadaşına geçer.

vitamin anahtarlığı

vitamin kartı

Bu etkinliğin çalışma kağıdına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu etkinliğin konu anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.

warningBizlere destek olmak için sayfanın en altına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Tekrar görüşmek üzere.

 

Cevap Yaz