Sıvı Basıncı

Bir önceki konumuzda katı basıncı konusuna değinmiştik. Şimdi ise sıvı basıncı konusuna göz atalım.

Sıvı Basıncı

sıvı basıncı çeper basınç

Sıvılar ağırlıklarından dolayı bulundukları kabın yüzeylerine basınç uygular. Sıvıların kabın tüm çeperlerine basınç uygulamasının nedeni akışkan özeliğe sahip olmalarındandır.

 

 

Sıvı basıncı:

  • Sıvının derinliğine
  • Sıvının yoğunluğuna bağlıdır.

Sıvı basıncının bağlı olan değişkenleri küçük bir deneyle açıklayabiliriz.

Özdeş 2 şişenin üstüne eşit aralıklarda 3 tane delik açalım ve bant ile kapatalım. Bir şişenin içine su diğer şişenin içine de zeytinyağı koyup şişeleri boş bir kabın içine belli mesafede yerleştirelim. Şişelerin üzerindeki bantı aynı anda çıkardığımızda her iki şişede en altta bulunan delikten daha fazla su fışkıracaktır. Ancak su bulunan şişeden fışkıran su zeytin yağına göre daha fazla yol alır.

sıvı basıncı değişkenleri

Her iki şişeden bir numaralı delikten daha fazla sıvının çıkmasının sebebi 1 numaralı bölgenin üzerinde daha fazla sıvı vardır ve uygulanan basınç fazladır.

Suyun yoğunluğu zeytin yağından daha fazladır. Suyun uyguladığı basınç daha fazla olduğundan bant açıldığında fışkıran suyun aldığı mesafe zeytin yağına göre daha fazla olur.

caution-small Sıvıların basıncı, sıvının yoğunluğu ve yüksekliği aynı olmak şartıyla, kabın şekline ve kaptaki sıvı miktarına bağlı değildir.

sıvı basıncı kabın şekline bağlı değildir

basinc-farki

Yandaki şekilde sıvı içerisinde bulunan cismin A ve B noktalarına uygulanan sıvı basıncı aynı değildir. Çünkü B yüzeyi daha derinde olduğu için B yüzeyine etkileyen sıvı basıncı A yüzeyinden daha fazladır. Basınç farkından dolayı cisme yukarı yönde kaldırma kuvveti uygulanmasına neden olur.

 

Pascal Prensibi

İçerisi sıvı ile dolu kap pistonla kapatılıp pistona kuvvet uygulandığında oluşan basınç kap içerisindeki her noktaya bütün doğrultularda aynı büyüklükte iletilir. Bu ilkeye Paskal prensibi denir. Böylece küçük bir kuvvet uygulayarak büyük kuvvete karşı kazanç sağlayabiliriz. Paskal prensibi günlük hayatımızda; su cenderelerinde, hidrolik direksiyon ve frenlerde, tulumbalarda, vinçlerde kullanılır.

pascal-prensibi

sivilar-basinci-aynen-iletir

Sıvıların basıncı her yöne eşit olarak ilettiğini balon deneyiyle kavrayabiliriz. İçi su dolu balona eşit büyüklüklerde delikler açıp elimizle sıkıştırmaya başladığımız vakit deliklerden eşit hızda su fışkırır. Bunun nedeni sıvılar basıncı her yöne eşit olarak iletir.

 

 

caution-smallSıvılar basıncı her yöne eşit büyüklükte ilettikleri için birleştirilmiş kaba sıvı doldurulduğunda kaplardaki sıvı seviyeleri eşit olur.

sıvı basıncı bileşik kaplar

Böylelikle Sıvı Basıncı konusunu tamamladık. Umuyoruz ki bu konuyu yararlı bulmuşsunuzdur. Güncel konular için facebook google+ ve twitter üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

warningBizlere destek olmak için sayfanın en altına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Tekrar görüşmek üzere.

 

<< Önceki Konu Sonraki Konu >>

Bir Yanıt

  1. Serkan Ekim 10, 2019

Cevap Yaz