Elektron Yerleştirme Etkinliği

Elektron Yerleştirme Etkinliği

TEOG sınavına hazırlanırken kim demiş etkinlik  yapılmaz diye 🙂 Malum kazanım yetiştirmeye ve test çözmeye çalışırken 8.sınıflarda etkinlik  yapmak zorlaşıyor. Bu etkinliğimizde hem konu öğretimini görselleştirmeyi hem de eğlendirmeyi hedefledik: Elektron Yerleştirme Etkinliği

Haydi elektron yerleştirme etkinliğinde gerekli malzemelere bir göz atalım:

Etkinlik Malzemeleri:

  1. Mukavva (İstenilen renkte seçilebilir)
  2. Tahta Kalemi
  3. Patafix ( Patafix sakıza benzer yapışkan bir madde. Özellikle bir materyali tekrar tekrar yapıştırmak isteyenler için çok kullanışlı. kırtasiyelerde bulunabilir. Bunun yerine kalın çift taraflı bant da kullanılabilir. Ancak çift taraflı bant çok kullanışlı olmuyor. Çünkü yapıştırıp tekrar çıkarılıp kullanılamıyor.)
  4. Makas
  5. A4 kağıdı
  6. Kurşun kalem

elektron yerleştirme etkinliği

Etkinliğimizi yapmaya elektronları çizmek ile başladık. Bunun için biz su bardağı kullandık. Su bardağının geniş ağzını kullanarak aynı boyutta 20 tane daireyi mukavvamıza çizdik. Daha sonra bu daireleri düzgün bir şekilde kestik. 20 tane elektron çizmemizin nedeni sadece ilk 20 element için elektron-katman modeli çizerek periyodik tabloda yer bulmamız.

Kesip çıkardığımız elektronların üzerine tahta kalemi ile “e” yazdık ve arkalarına bir miktar patafix yapıştırdık. A4 kağıdına boşluk bırakarak ilk 20 elementi atom numaraları ile yazdık. Keserek katladık ve kura çekimi için hazırladık.

 

Tahtaya elektron-katman modelinin kuralı yazıldı. Sırayla bütün öğrenciler tahtaya kalktı ve kura çekimi ile  kendilerine çıkan elementlerin elektron dağılımlarını tahtaya çizilen katmanların üzerine elektronları yapıştırarak yaptılar.

Dağılım yapıldıktan sonra elementimizin kuralımıza göre (katman sayısı=periyot numarası, son katmandaki elektron sayısı=grup numarası) periyodik tablodaki yerini bulduk ve 1A-2A-3A grubunu metal, 4A-5A-6A-7A grubunu ametal, 8A grubunu soygaz olarak sınıflandırdık.

Herkese iyi çalışmalar 🙂

elektron yerleştirme etkinliği

Hedeflenen Kazanımlar:

8.3. Maddenin Yapısı ve Özellikleri / Madde ve Değişim
8.3.1. Periyodik Sistem

8.3.1.3. Periyodik sistemdeki ilk 18 elementin“elektron-katman ilişkisi” temelinde elektron dağılımını yapar ve periyodik cetveldeki yerini bulur.

 

Bu etkinliğin çalışma kağıdına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu etkinliğin konu anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.

warningBizlere destek olmak için sayfanın en altına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Tekrar görüşmek üzere.

Cevap Yaz