Dolaşım Sistemi

A. İNSANDA DOLAŞIM SİSTEMİ

Canlıların yaşamsal faaliyetleri solunum, beslenme, boşaltım, sindirim gibi olaylardır. Bu olaylar sonucunda oluşan yararlı ve atık maddelerin hücrelere getirilmesi ya da hücrelerden uzaklaştırılması lazımdır. Organlarla hücreler arasında bağ kuran sistemimiz dolaşım sistemidir. Dolaşım sistemi kalp, damar ve kan dokusundan oluşmaktadır.

1. KALP

Göğüs kafesi içerisinde iki akciğer arasında bulunan kalp kanı pompalayarak kanın damarlarda dolaşmasını sağlamaktadır.

Kalbin yapısı

 • Kalbin üzerinde kalın, esnek ve dayanıklı zar bulunmaktadır. Ayrıca kalp “kalp kasından” oluşmaktadır. Böylelikle kalp hızlı ve ritmik olarak kasılıp gevşer
 • Kalpte iki kulakçık ve iki karıncık olmak üzere 4 tane odacık vardır. Kulakçıklar emici karıncıklar ise pompalayıcı bir kuvvet oluşturur.
 • Kalbin sol tarafında temiz kan (oksijence zengin kan) sağ tarafında ise kirli kan (oksijence fakir kan) bulunmaktadır.

Not: Herkesin kalbi yaklaşık kendi yumruğu kadardır.

Kalbin çalışması

Kalp kasılıp gevşeyerek çalışır. Kasılma sırasında ilk olarak kulakçıklar kasılıp kanı karıncıklara pompalar. Daha sonra ise karıncıklar kasılarak kanı kalpten vücuda pompalar. Yani kulakçıklar kasılırken karıncıklar gevşer, karıncıklar kasılırken de kulakçıklar gevşer.

Kulakçıkların kasılması esnasında:

 • Sağ kulakçık vücut toplardamarından kirli kanı emer.
 • Sol kulakçık ise akciğer toplardamarından temiz kanı emer.

Karıncıkların kasılması esnasında:

 • Sağ karıncık akciğer atardamarına kirli kanı pompalar.
 • Sol karıncık ise aorta temiz kanı pompalar.

2.KAN

Hücrelerle organlar arasında madde alışverişi sağlayan, damarlar içerisinde dolaşan kırmızı renkli sıvıya kan denir.

Kanın Görevleri:

 • Vücut ısısını ayarlar.
 • Vücut savunmasında mikroplarla savaşır.
 • Besin ve oksijeni hücrelere; atık madde ve karbondioksiti ilgili organlara taşır.
 • Hormonları taşır.

Not: Kalbin atış esnasında damarlarda oluşturduğu sarsıntıya nabız; kanın atardamarda oluşturduğu basınca tansiyon denir.

2.1 KAN HÜCRELERİ

 

3.KAN DAMARLARI

Kan damarları vücudu bir ağ gibi sararak temiz kanın tüm vücut hücrelerine ulaşmasını kirli kanında ilgili organa taşınmasını sağlar.

1. Toplardamarlar:

Vücuttaki kirli kanı kalbe geri getirir. Akciğer atardamarı dışındaki bütün toplardamarlar kirli kanı taşır. Akciğer toplardamarı temiz kanı taşır.

2. Atardamarlar:

Temiz kanı kalpten vücuda dağıtan damardır. Akciğer atardamarı haricinde bütün atardamarlar temiz kanı taşır. Akciğer atardamarı kirli kanı taşır.

3. Kılcal Damarlar:

Kan ile hücre arasında madde alışverişini sağlar. Kılcal damarlar atardamar ile toplar damar arasındadır. Kanda bulunan besin ve oksijeni hücreye, hücrelerde oluşan atık ve karbondioksiti kana iletir.

Not : Vücuttaki en büyük damar AORT atar damarıdır. Kan akış hızı en fazla olan damar atardamar iken en az olan damar kılcal damardır.

Bizlere destek olmak için sayfamızın en alt kısmına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Güncel bilgiler için facebook ve instagram üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere…


Cevap Yaz