Sindirim Sistemi

Sindirim ve Sindirim Sistemi Nedir?

Büyük moleküllü besin maddelerinin, sindirim sistemi organlarında parçalarına ayrılarak, kana geçebilecek hale gelmesine sindirim adı verilir. Bu olayı gerçekleştiren sisteme de sindirim sistemi adı verilir.

İnsan vücudunda sindirim işleminin başlayıp bittiği yerler aşağıdaki gibidir. Sindirim sistemi organları da aşağıda gösterilmiştir.

sindirim sistemi organları

1.AĞIZ:

Ağızda sindirime yardımcı 3 yapı bulunur:

a.Dil: Ağız içinde besinlerin çevrilmesini sağlayarak sindirimi kolaylaştırır. Çiğnenilen besinleri yutağa doğru iter.

b. Tükrük Bezleri: Tükürük salgısı besinleri ıslatır.

c. Dişler: besinler ağızda dişler tarafından küçük parçalara ayrılır. Yeni doğan bebeklerde dişler bulunmaz. Bebeklerde 6. Aydan itibaren dişler çıkmaya başlar. Çıkan bu ilk dişlere süt dişleri denir ve bu dişler geçicidir. 7-8 yaşlarında bu dişler dökülüp yerlerine kalıcı dişler çıkar.

→Bir insanda 32 adet diş bulunur.

→Dişler aynı zamanda konuşmaya yardımcı olur.

dis-cesitleri

dis-sagligi2.YUTAK:

Ağız ile yemek borusu arasında yer alır. Besinlerin yemek borusuna iletilmesini sağlar. Yutak yutkunma sırasında nefes borusunu kapatıp yemek borusunu açarak nefes borusindirim-sistemi-organlarisuna yiyecek kaçmasını önler.

3.YEMEK BORUSU:

Kaslardan oluşan bu boru hızla kasılarak yiyekleri şiddetli bir biçimde mideye doğru iter. Yutak ile mide arasında bir geçiş görevi görür.

4.MİDE:

Mide de 2 çeşit sindirim görülür.

  • Birincisi; mide çalkalama hareketi yaparak, çamaşır makinesindeki çamaşırlar gibi besinleri bulamaç haline getirir ve küçük parçalara ayırır.
  • İkincisi, salgıladığı mide asidi ile besinlerin sindirilmesini sağlar.

5.İNCE BAĞIRSAK:

İnce bağırsakta 2 olay meydana gelir.

  • SİNDİRİM: Besinlerin sindirimi ince bağırsakta tamamlanır.
  • EMİLİM: Besinlerin içinde bulunan yararlı maddeler ince bağırsaktaki özel yapılar sayesinde alınır ve kana verilir. Kan ile birlikte vücutta kullanılmak üzere gönderilir.

6.KALIN BAĞIRSAK:

Besinlerin yararlı kısımları ince bağırsakta emildikten sonra posa kalın bağırsağa geçer. Burda posada kalan fazla su ve mineraller emilir. Böylece posa katı bir hal alır.

7.ANÜS:

Sindirim atığının atıldığı yerdir.

sindirim-emilim

 

Konu ile ilgili çalışma kağıdına buradan erişebilirsiniz.

Böylelikle sindirim sistemi konusunu tamamladık. Umuyoruz ki bu konuyu yararlı bulmuşsunuzdur. Güncel konular için facebook ve google+ üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere…

<< Önceki Konu Sonraki Konu >>

Cevap Yaz