Maddenin Halleri Oyunu (Katı-Sıvı-Gaz Oyunu)

Maddenin Halleri Oyunu

6.sınıflarda “Maddenin Tanecikli Yapısı” ünitesinde uygulanabilecek, hareketi bol bir oyun: Maddenin Halleri Oyunu.

Aslında 5. sınıflarda yıllık planda maddenin tanecik yapısından bahsedilmiyor. Ama öğrencilerine maddenin katı-sıvı ve gaz hallerinde tanecik düzeninden bahsetmek isteyen öğretmenlerimiz de bu etkinliği yapabilirler.

Bu etkinlik bütün sınıfla birlikte oynanabildiği için oldukça sürükleyici. Aslında aslı deve-cüce oyununa benzetilebilir. Burada deve-cüce yerine katı-sıvı yada gaz diyoruz. Amacımız maddenin katı, sıvı ve gaz hallerinin tanecik yapısının (taneciklerin birbirlerine yakınlık-uzaklıkları) öğretilmesi.

Maddenin Halleri Oyunu

Biliyoruz ki maddenin katı halinde madde tanecikleri arasındaki boşluk yok denecek kadar azdır. Sıvı tanecikleri arasında biraz boşluk vardır. En fazla boşluk gaz tanecikleri arasında bulunur. Oyunumuzda bu bilgiler üzerine kurulu. Sınıftan liste sırasına yada oturma düzenine göre 4 tane öğrenci seçiyoruz. Bir öğrenci de katı-sıvı-gaz komutlarını vermesi için seçiyoruz. 2 öğrenci önde 2 öğrenci onların arkasında duracak şekilde sıralıyoruz.  Komut veren öğrenci karışık olarak “Katı!” “Sıvı!” yada “Gaz!” diye bağırmaya başlıyor. Her komutla birlikte öğrenciler maddenin hallerine göre konum alıyorlar. Katı dendiği zaman birbirlerine iyice yaklaşıyorlar. Sıvı dendiği zaman aralarına boşluk bırakacak şekilde çok az uzaklaşıyorlar. Gaz denildiği zaman boşluğu iyice arttırıyorlar. Burada komut veren öğrencinin zamanlamayı iyi ayarlaması çok önemli. Ne çok hızlı ne de çok yavaş komut vermelidir. Komut verme sırasında şaşıran ya da hareket etmek için geç kalan öğrenci yanar. Yerine sıradan diğer öğrenci gelir.

Herkese iyi eğlenceler 🙂

KATI

SIVI

GAZ

Hedeflenen Kazanımlar:

3.1. Maddenin tanecikli yapısı ilgili olarak öğrenciler;

6.3.1.1. Maddelerin; tanecikli, boşluklu ve hareketli yapıda olduğunu kavrar.

6.3.1.2. Hâl değişimine bağlı olarak maddenin tanecikleri arasındaki boşluk ve hareketliliğin değiştiğini kavrar.

 

Bu etkinliğin konu anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizlere destek olmak için sayfanın en altına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Tekrar görüşmek üzere.

Cevap Yaz