Diş Modeli Yapalım


5. sınıf vücudumuzun bilmecesini çözelim ünitesinin sindirim sistemi konusunun içinde dişlerin görevlerinden, insan vücudunda hangi dişlerin hangi amaçla kullanıldığından bahsetmiştik. Şimdi ise bu konunun etkinliği olan diş modelinin yapımını anlatacağız. Diş modeli etkinliği sayesinde öğrenciler görsel olarak konuyu pekiştirecek ve konunun akılda daha fazla kalması sağlanacaktır.

Diş Modeli Nasıl Yapılır?

Diş modeli yapmak için gerekli malzemeler:

  1. Oyun Hamuru ( renk tercihen kırmızı ve beyaz olabilir. Ama değişik renkler de olabilir)
  2. Mukavva
  3. Yapıştırıcı

Bu etkinlikte mukavvayı destek amaçlı kullanacağız. Oyun hamuru kuruduktan sonra parçalanabilen bir malzeme bu nedenle destek yapılması çok önemli. Çeyrek tabaka mukavvanın yarısı bu etkinlik için yeterli olacaktır. Yine hamurun kuruması sebebiyle dişleri yerleştirirken yapıştırıcı kullanılması yapılan modelin daha sağlam ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Oyun hamuru kullanılarak yapılan diş modellerinin görselleri aşağıda yer almaktadır.

diş modeli

Model yapılırken ilk olarak damak kısmı yapılmaktadır. İsteğe göre damak U şeklinde yada düz bir platform şeklinde yapılabilir. Daha sonra dişler sayılarına uygun olarak yerleştirilmeye başlanır. Burada  kolaylık olması için azı dişlerinden başlanabilir. Bir uçtan azı dişleri dizilmeye başlanır ve diğer uca kadar köpek,kesici ve tekrar azı dişleri ile model bitirilir.

dis-modeli-2

dis-modeli-3

Dişlerin daha gerçekçi görülmesi için azı dişlerine çizgiler yapılabilir.

dis-modeli-4

isteğe göre dil de modele dahil edilebilir.

 

Etkinliğin konu anlatımına buradan ulaşabilirsiniz. Etkinlik ile ilgili çalışma kağıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

warningBizlere destek olmak için sayfanın en altına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Tekrar görüşmek üzere.

Cevap Yaz