Maddenin Halleri Adamı

Maddenin Halleri Adamı

5. sınıflar “Maddenin Değişimi” ünitesi Maddenin Halleri konusunda yapılabilecek eğlenceli ve akılda kalıcı bir etkinlikte sıra: Maddenin Halleri Adamı. 

Fen ve Teknoloji öğretmenleri tarafından çok sevilen bu etkinliğe hadi birlikte bakalım.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  1. A4 ( bu etkinlik için renkli A4 kağıtları da seçilebilir.)
  2. Boya kalemleri ( keçeli yada kuru boya)

Görüldüğü gibi az ve kolay bulunabilir malzemelerle yapılan etkili bir çalışma olacak. Etkinlik yapılırken renkli tahta kalemleri ile önce sizin şekli çizmeniz önemli. Çünkü şekil ortaya çıktıkça öğrencilerin şaşkınlıkları ve hayranlıkları gerçekten görülmeye değer 🙂 Ayrıca öğrencilerinizin kendi şekillerini çizebilmeleri için sizin şekliniz bir kılavuz oluşturacaktır.

Bu etkinliğimizde maddenin halleri, hal değişimi sırasında ısı alıp-verme durumları, hal değişim olaylarının isimleri kolaylıkla öğrenilecektir. Hedeflenen kazanımlar için yazının son kısmına göz atabilirsiniz.

 

Önce maddenin hallerini aralarında boşluk olacak şekilde yan yana katı-sıvı-gaz şeklinde yazıyoruz. Daha sonra katıdan sıvıya, sıvıdan gaza yukarıdan birer ok; tam tersi yöne gazdan sıvıya, sıvıdan katıya aşağıdan birer ok çizerek hal değişim olayları için yerimizi hazırlıyoruz. böylece hal değişim adamımızın gözleri ortaya çıkmış oluyor. Bize sadece göz bebeklerini çizmek kalıyor. Oklarımızın üzerine hal değişim olaylarının isimlerini yazıyoruz.

 

Şimdi sırada süblimleşme ve kırağılaşma için oklarımızı çizmek var. Bunu da yapınca adamımızın kafası ortaya çıkmış oluyor. Yine oklarımızın üzerine hal değişim olaylarının isimlerini yazıyoruz.

 

 

 

 

Kaş olarak gözlerin üzerine iki adet ok çiziyoruz. Bu oklar katıdan sıvıya ve sıvıdan gaza geçerken maddenin ısı almasını temsil edecek bu yüzden üzerlerine “ısı alır” yazıyoruz. Ağız için de bir ok çiziyoruz. bu ok maddenin gazdan sıvıya ve sıvıdan katıya geçerken ısı verdiğini temsil edecek; üzerine “ısı verir” yazıyoruz.

Artık geriye sadece kulakları çizmek kalıyor ve adamımız hazır ! 🙂

 

Şekil üzerine çizilecek hal değişim olayları:

  • Erime
  • Donma
  • Buharlaşma
  • Yoğuşma
  • Süblimleşme
  • Kırağılaşma

 

maddenin halleri adamı

Hedeflenen Kazanımlar:

3.1.   Maddenin hâl değişimi ile ilgili olarak öğrenciler;

3.1.1.   Maddelerin ısı etkisiyle hâl değiştirebileceğine yönelik deneyle  yapar, elde ettiği verilere dayalı çıkarımlarda bulunur.

 

Bu etkinliğin konu anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.

warningBizlere destek olmak için sayfanın en altına yorum yapabilir veya sosyal medyadan çalışmalarımızı paylaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Tekrar görüşmek üzere.

Cevap Yaz